Oktatás PDF Nyomtatás E-mail

 

Az államosítás előtt az oktatás főleg egyházi kereteken belül történt Kunhegyesen. Egy 1721-ben készült jegyzőkönyv szerint a kunhegyesiek 80 évre visszamenőleg emlékeztek arra, hogy prédikátor és tanító mindig volt a községben. Tanítókkal a debreceni Kollégium látta el a települést. 1802-ben új fiú-, 1805-ben új leányiskolát építettek. Az 1880-as években három felekezeti elemi iskola (református, katolikus, izraelita), egy állami polgári iskola, egy községi gazdasági iskola, egy iparostanonc iskola, egy községi óvoda és egy községi gyermekmenház működött.

1912-ben épült a ma is működő „nagyiskola” – református iskola – L alakú épülete. Az egyik szárny fiú-, a másik leányiskolaként működött 1961-ig, a koedukáció bevezetéséig.

Az 1920-as években – gróf Klebelsberg Kunó kultuszminisztersége idején – Kunhegyes környékén is épültek tanyasi iskolák, a tanítók számára szolgálati lakással. Ezzel nagy előrelépés történt az analfabétizmus felszámolása terén, hiszen a tanyán élő gyermekek előtte ritkán jutottak el iskolába.

1948-ban az államosítás során a két egyházi iskolát – a harmadik, az izraelita megszűnt – elhelyezkedésük alapján nevezték el Dózsa György úti -, és Kossuth Lajos úti Általános Iskolának.

A Karcagi Nagykun Református Általános Iskola Kunhegyesi Tagintézménye 2003-ban nyitotta meg kapuit, ezzel az általános iskolák száma háromra nőtt.

1963-ban a Kossuth úti Iskolában két osztállyal beindult a gimnáziumi oktatás. Három év múlva adták át az új, modern iskolaépületet, ahol 12 tanteremben folyt a középiskolai oktatás. A gimnázium 1989-től a kunhegyesi születésű országos hírű pedagógus, Nagy László nevét viseli.

A karcagi Mezőgazdasági Technikum és a kisújszállási Ipari Szakmunkásképző Intézet egy-egy kunhegyesi tagiskolája összevonásával 1976-ban létrejött a Mezőgazdasági és Ipari Szakmunkásképző Intézet a község második önálló középiskolájaként. Mindkét iskola rendelkezett kollégiummal is, hiszen a tanulók 70 %-a Kunhegyes vonzáskörzetéből járt ide.

A lakosság létszámához viszonyítva az iskolák tanulóinak létszáma még az utóbbi években is magas volt – 2 000 főre tehető – ez a létszám azonban sajnos egyre csökken – míg nemrégen a két általános iskola három-három első osztállyal kezdte az új tanévet, 2005-ben mindhárom általános iskolában egy-egy osztályt indítottak.

 

 
 

Keresés

Kunhegyes honlapja

Útravaló a kreatív jövőbe

EFOP-3.7.3-16-2017-00172

esza-logo

Jászkun Kapitányok nyomában

A szakkör